Formalności – ślub wyznaniowy

Para Młoda w kościele

Ślub kościelny czy też wyznaniowy (tzw. konkordatowy – posiadający moc prawną w Polsce) to marzenie pewnie niejednej z Was. W sumie, która z nas nie marzy o pięknym ślubie w zabytkowym Kościele, Katedrze, a może o ślubie kościelnym w plenerze? W poniższym wpisie znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące tego, jakich formalności należy dopełnić w momencie, kiedy zdecydujecie się na ślub wyznaniowy w Polsce. A więc zaczynajmy…

Ślub kościelny lub konkordatowy to dla Katolików jedna z najważniejszych ceremonii w życiu. W końcu to przed samym Bogiem młodzi ludzie ślubują sobie miłość i wierność. Z zasady tego rodzaju ślub odbywa się w parafii Panny Młodej, rzadziej w parafii Pana Młodego, a sporadycznie już w jeszcze inne parafii niż te wymienione wyżej. Musicie wiedzieć i pamiętać o tym, że aby wziąć ślub w innej parafii niż Wasze tożsame, musicie uzyskać zgodę proboszcza od Was z parafii.

Jaki dokument będą Wam zatem potrzebne do zawarcia ślubu kościelnego w Polsce? Oto lista:

♥ Dowody osobiste,

♥ Metryki chrztu – nie starsze niż 3-miesięczne – uzyskacie je w kancelariach w Waszych parafiach

♥ Zaświadczenia o bierzmowaniu,

♥Świadectwa nauki religii – tutaj musicie dopytać swojego księdza, ponieważ nie każda parafia tego wymaga,

♥Potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej – zaświadczenie o naukach przedmałżeńskich wydawane jest bezterminowo, więc już na samym początku narzeczeństwa możecie je zrobić, aby później mieć więcej wolnego czasu na planowanie 🙂

♥ Zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, jeżeli głoszone były w innej parafii,

♥ Zaświadczenia o spowiedzi.

Dodatkowo, jeśli będzie to ślub konkordatowy – czyli posiadający moc prawną, to będziecie potrzebować Zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Aby uzyskać taki dokument musicie przedłożyć urzędnikowi:

♥ dowody osobiste jako dokumenty stwierdzające Waszą tożsamość.

♥ Skrócone odpisy aktu urodzenia.

♥Pisemne zapewnienia, że nie wiecie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Jeśli wymagają tego przepisy to również będziecie potrzebować prawomocnego postanowienia sądu zezwalające na zawarcie małżeństwa – dotyczy to kobiet, które ukończyły 16 rok życia i sąd zezwolił na zawarcia małżeństwa.

Dodatkowo:

♥Osoba rozwiedziona musi mieć przy sobie skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie.

♥ Wdowa lub wdowiec musi dostarczyć akt zgonu współmałżonka.

♥ Cudzoziemiec jest zobowiązany złożyć dokument stwierdzający możność zawarcia małżeństwa według prawa ojczystego oraz odpis aktu urodzenia. Od złożenia takiego dokumentu zwolnić może tylko sąd, który na Wasz wniosek będzie badał brak przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego zgodnie z polskim prawem.

Zgodnie z polskim prawem małżeństwo może zostać zawarte pomiędzy osobami, które ukończyły 18 rok życia, lub w wyjątkowych sytuacjach, kiedy kobieta ukończyła 16 rok życia, ale w takiej sytuacji to sąd musi wydać zgodę na takie małżeństwo.

Obrączka na książce rzucające cień w kształcie serca

Jak wygląda więc cała procedura zawarcia ślubu kościelnego lub konkordatowego?

Mniej więcej na rok przed ślubem powinniście udać się do parafii, w której chcecie wziąć ślub w celu ustalenia daty ślubu. Zazwyczaj jest to parafia Panny Młodej lub Pana Młodego, jeśli jednak zdecydujecie się na ślub w jeszcze innej parafii, pamiętajcie, że w takiej sytuacji musicie uzyskać zgodę z właściwej dla Was parafii.

Całą procedurę przedślubnych formalności powinniście zacząć mniej więcej na 3 miesiące przed ślubem – to wtedy powinniście udać się do parafii, w której odbywać się będzie ślub w celu ostatecznego potwierdzenia daty. Pamiętajcie, że dokumenty, które musicie przedłożyć w celu dopełnienia formalności są ważne 3 miesiące. W tym samym czasie powinniście spisać także Protokół przedślubny. Czym jest ten dokument? Najprościej mówiąc jest to formularz, który przyszli małżonkowie wypełniają razem z księdzem. Do jego sporządzenia będziecie potrzebowali:

♥ Dowodów osobistych.

♥Metryk chrztu – nie starszych niż 3-miesięczne, które otrzymacie w kancelariach w Waszych parafiach,

♥ Zaświadczeń o bierzmowaniu,

♥ Świadectw nauki religii, jeśli Wasza parafia będzie tego wymagała.

Na kilka dni przed planowaną ceremonią ponownie udajecie się do parafii, aby spisać akt ślubu. W tym dniu musicie dostarczyć komplet wskazanych na samym początku dokumentów – nie licząc zaświadczeń o odbyciu spowiedzi. Możecie udać się do parafii razem ze świadkami, aby dopełnili oni wszelkich formalności, jednak świadkowie równie dobrze mogą to zrobić chwilę przed ceremonią – wszystko będzie zależało od tego, jak dogadacie się z księdzem i czy w dniu ślubu będzie na to czas 🙂

Mały globus

Ślub kościelny z cudzoziemcem

Bardzo często spotykam się z pytaniami o to, jakie dokumenty są niezbędne w przypadku ślubu konkordatowego z obcokrajowcem. Do ślubu kościelnego w Polsce cudzoziemiec potrzebuje:

 • Zaświadczenia z właściwego dla niego urzędu stanu cywilnego o braku okoliczności, które wykluczałyby zawarcie związku małżeńskiego. Taki dokument musi zostać wydany w kraju, z którego pochodzi dana osoba i musi być zgodny z obowiązującymi w tym kraju przepisami prawa.

Jeśli dana osoba nie ma możliwości przedłożenia takiego dokumentu, z uwagi np. na wojnę w swoim kraju czy panujące tam inne przepisy prawne, wówczas możecie złożyć odpowiedni wniosek do sądu i to sąd wówczas wyda decyzję o możliwości lub też nie zawarcia związku małżeńskiego w Polsce. Ta procedura jednak jest zdecydowanie bardziej skomplikowana i musicie wziąć pod uwagę czas na rozpatrzenie takiego wniosku – zdecydowanie nie trwa to kilka tygodni, dlatego musicie się uzbroić w cierpliwość.

 • Zaświadczenie o chrzcie i bierzmowaniu – w tym przypadku możecie zapytać księdza, czy wystarczy wersja po łacinie, czy musicie przetłumaczyć dokumenty na polski,
 • Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich.

Ponadto w takiej sytuacji musicie ustalić z księdzem w jakim język odbywać się będzie ceremonia, czy kapłan zna język, w którym składana będzie przysięga oraz czy będzie Wam potrzebny tłumacz przysięgły.

Ślub kościelny

 

Ślub kościelny w plenerze

Jeszcze inne pytanie, które bardzo często widzę na różnych grupach czy forach w Internecie dotyczy tego, czy możliwe jest zorganizowanie ślubu kościelnego/konkordatowego w plenerze. I o ile od 2015 r. w Polsce możliwe jest organizowane ceremonii cywilnych w plenerze i praktycznie bardzo rzadko urzędnik odmawia udzielenia ślubu poza USC, o tyle w przypadku ślubu wyznaniowego nie jest już  tak łatwo. Nie mówię kategoryczne NIE, NIE DA SIĘ, jednak droga ta praktycznie zawsze jest bardzo, bardzo trudna. Ale jak w ogóle rozpocząć całą procedurę zorganizowania ślubu wyznaniowego w plenerze?

Na początek sprawdźmy co mówi prawo kanoniczne.

(Kan. 1118)

  • 1. Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza.
  • 2. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.
  • 3. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.

Jak więc łatwo zauważyć, ślub kościelny w plenerze jest możliwy! Choć nie obiecuję, że zawsze się udaje. Powiem więcej, bardzo często się nie udaje, ale zawsze warto próbować spełniać swoje marzenia 🙂

Co powinniście zrobić jako pierwsze? Przede wszystkim udać się na spotkanie z księdzem i porozmawiać o tym, że chcielibyście zorganizować ślub w plenerze. Jeśli Wasz ksiądz się zgodzi to jesteście już w domu i możecie cieszyć się swoim sukcesem. Wówczas ksiądz pomoże Wam w napisaniu odpowiedniej prośby do biskupa i teoretycznie sukces murowany, w końcu Wasz ksiądz się zgodził.

Jednak z doświadczenia wiem, że nie jest to aż takie proste jak się może wydawać. Jeśli macie w rodzinie księdza lub przyjaźnicie się z jakimś to super – jednak jeśli nie to w większości przypadków czeka Was ta druga opcja, czyli uzyskanie dyspensy od biskupa.

Jeśli zdecydujecie się na taki krok, wówczas musicie napisać specjalny wniosek do biskupa, w którym opowiecie, dlaczego ślub w plenerze jak dla Was tak ważny, dlaczego właśnie takiej ceremonii pragniecie. Zastanówcie się nad argumentami nawet 10 razy, ponieważ od tej decyzji biskupa nie ma już odwrotu. Dlatego wasze argumenty powinny być konkretne, szczere i przede wszystkim przemyślane.

W prawie kanonicznym jasno jest napisane, że ceremonia zaślubin powinna się odbywać w miejscu „odpowiednim”, dlatego też wybierając lokalizację weźcie pod uwagę to, czy jest to miejsce godne, spokojne i w żaden sposób nie ujmuje randze ślubu kościelnego. Najlepiej będzie jeśli wybierzecie miejsce mało uczęszczane, spokojne i ciche – takie lokalizacje mają zdecydowanie więcej plusów, co może przeważyć na ostatecznej decyzji biskupa.

 

#ŚlubneRadyAdy

 • Pamiętajcie, że formalności przedślubne są stosunkowo najbardziej problematyczną kwestią całej organizacji ślubu i wesela – musicie pamiętać o konkretnych terminach, których nie możecie przekroczyć.
 • Jeśli ślub zawieracie z obcokrajowcem, to zawsze musicie wziąć pod uwagę także przepisy prawa pochodzenia danej osoby. Są państwa, w których nie istnieje coś takiego jak zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. W takiej sytuacji najlepiej będzie, jeśli sprawdzicie na stronie ambasady konkretnego kraju, jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia małżeństwa w Polsce. W takich sytuacjach musicie także pamiętać, aby zacząć załatwiać to dużo wcześniej – w końcu nie znamy terminów rozpatrywania danych próśb w innych krajach.

Czarodziejka Wedding Plannerka

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Weselne Czary Wedding Planner.
Jakiekolwiek kopiowanie, powielanie, cytowanie, przedruk całości lub fragmentów tekstu na blogach i stronach www zabronione, bez pisemnej zgody udzielonej przez firmę Agencja Ślubna Weselne Czary Adriana Ciupka. Tekst w całości należy do Adriany Ciupka, właściciela Agencji Ślubnej Weselne Czary.