Tani ślub? Tak, to możliwe…

Różowa świnka skarbonka ślubna

Czy to w ogóle możliwe, aby zorganizować ślub i wesele marzeń niskim kosztem? Oczywiście, że tak. Przecież są takie rzeczy, które robimy na pokaz rodzinie, a niepotrzebnie. To Wasz ślub i wesele i to wy podejmujecie decyzje ile na nie wydacie. Jeśli uważacie, że pewne wydatki są zbędne, to po prostu z nich zrezygnujcie, albo ograniczcie ich zakres. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, na czym można zaoszczędzić organizując ślub i wesele to zapraszam do dalszej lektury…

 

 

 

W jednym z poprzednich wpisów na blogu mogliście zapoznać się z listą rzeczy, na których nie powinno oszczędzać się podczas organizowania ślubu i wesela. Dzisiaj zapraszam Was do zapoznania się z tymi, na których można czynić pewne oszczędności oraz z tymi, które przy niskich budżetach są po prostu zbędnym wydatkiem. A więc zaczynajmy…

 

Po pierwsze zaplanujcie ślub i wesele w inny dzień niż sobota – dużo lokali weselnych posiada inną ofertę cenową na weekendy, a inną w pozostałe dni tygodnia. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie w wyborze czwartku lub piątku na Wasz ślub, będzie to doskonałą okazją do zaoszczędzenia nawet kilku tysięcy złotych. Jednocześnie organizując wesele w inny dzień niż w sobotę, możecie zrezygnować z poprawin w lokalu weselnym na rzecz niewielkiego obiadu z rodzicami i świadkami, czy też grilla w ogrodzie rodziców (jeśli macie takie możliwości).

 

Save the date

Save the date

 

Inną kwestią, na której można zaoszczędzić są dekoracje. Po pierwsze możecie je zrobić samemu, jeśli macie takie zdolności. Po drugie możecie zrezygnować z wielkich bukietów na stołach na rzecz świeżych, sezonowych kwiatów w otoczeniu świeczek – efekt WOW gwarantowany. A po trzecie jeśli chcecie zaoszczędzić na dekoracji, to proponuję, zamiast kwiatami udekorować salę Waszymi wspólnymi zdjęciami lub jedną ścianką za Parą Młodą, która będzie przykuwać uwagę gości.

 

Dekoracyjna ścianka weselna zrobiona z europalety ze zdjęciami Pary Młodej

Koło weselne za Parą Młodą ze zdjęciami Nowożeńców

Dekoracje światłem w słoikach

 

Upominki dla gości – przy niskich budżetach zazwyczaj stanowią dodatkowy wydatek mocno obciążający budżet. Zamiast kupować dla gości podarunki, sami przygotujcie podziękowania w postacie kartki z Waszym zdjęciem i krótkim listem z podziękowaniami lub też po odebraniu od fotografa zdjęć przegrajcie każdemu z gości płytę, na której znajdzie się Wasze ślubne zdjęcie. Nie musicie wydawać fortuny na podziękowania, aby goście byli zadowoleni 🙂

 

Wszelkiego rodzaju atrakcje tak modne w ostatnich sezonach to kolejne elementy imprezy obciążające budżet Pary Młodej. Jeśli nie dysponujecie dużą ilością gotówki, a chcecie zrobić gościom niespodziankę, to zdecydujcie się na jedną, niewielką atrakcję zamiast kilku. Tak na przykład zamiast pokazu barmanów oraz drink baru, zaaranżujcie stoli z różnego rodzaju alkoholami, aby każdy mógł sobie przygotować odpowiedni dla siebie napój. Zamiast fotobudki, która kosztuje kilkaset złotych za dwie – trzy godziny zabawy, zainwestujcie w aparat typu Polaroid – dla gości będzie to dobra zabawa, a zdjęcia, które zrobią idealnie nadadzą się do wklejenia do księgi pamiątkowej. Aparat ten zawsze wykorzystacie w przyszłości na kolejnych imprezach rodzinnych czy ze znajomymi.

 

Ślubny polaroid i księga gości

Polaroid na ślubie i weselu

Księga gości ze zdjęciami z Polaroida

 

Słodki stół to kolejna rzecz, która dość sporo kosztuje, a na której stosunkowo łatwo zaoszczędzić. Poproście babcie, ciocie czy najbliższe koleżanki o przygotowanie słodkości, które w ładny sposób wyeksponowane będą w słodkim stole. Gwarantuję Wam, że wszystkie te osoby będą niezwykle szczęśliwe, że mogły Wam pomóc w przygotowaniach tak ważnego dnia. A Wy w ten sposób zaoszczędzicie nawet kilkaset złotych w porównaniu do zamówienia takiej usługi w lokalnej cukierni.

 

Noclegi dla gości to dość kontrowersyjny temat. Zgodnie z zasadą savoir vivre to Wy jako Para Młoda jesteście gospodarzami przyjęcia i to po Waszej stronie leży zapewnienie gościom noclegów. Jednakże jeśli nie macie wystarczających środków na to, aby zapewnić wszystkim nocleg, po prostu zakomunikujcie to gościom odpowiednio wcześniej. Każdy z nich przyjmując zaproszenie doskonale zdaje sobie sprawę z całej logistyki, którą będzie sobie musiał zorganizować. Z Waszej strony możecie wynegocjować dla swoich gości ceny w hotelu znajdującym się przy sali weselnej, tak aby odrobinę zmniejszyć koszty, które będą musieli ponieść.

 

Strój Pary Młodej. Zostawiłam go na sam koniec, ponieważ budzić to może trochę kontrowersji. Zapytacie mnie dlaczego piszę o stroju Pary Młodej w poście o oszczędnościach, skoro w poprzednim napisałam, że na stroju oszczędzać nie powinniście. Otóż jasno mogę to wytłumaczyć. Na stroju można oszczędzać, ale się nie powinno. Co to oznacza dla Was podczas organizacji taniego ślubu? Znajdujecie wymarzoną sukienkę (bo to głównie suknie ślubne są drogie) i… Opcji jest kilka…

  • Pierwszą z nich jest odwiedzenie targów ślubnych, które bardzo często odbywają się w sezonie zimowym. Wówczas bardzo dużo projektantów i wystawców oferuje ogromnie zniżki na kolekcje z poprzednich sezonów. Na takich targach możecie „upolować” swoją wymarzoną suknię ślubną za nawet mniej niż połowę ceny standardowej.
  • Drugą opcją  jest znalezienie idealnego modelu dla siebie w salonie – kilka przymiarek, zrobienie zdjęć i poszukanie takiego modelu lub bardzo podobnego na grupach ogłoszeniowych. Na Facebook’u istnieją dziesiątki grup ślubnych – sprzedażowych, gdzie dziewczyny sprzedają swoje suknie mniej więcej za połowę ceny regularnej w sklepie. Pamiętajcie, że taką suknię także musicie zmierzyć. Nie kupujcie nic na odległość, bo możecie się mocno rozczarować. Jeśli zdecydujecie się na zakup takiej kreacji, wówczas wystarczy dołożyć około 150 zł za czyszczenie i suknia jak nowa. W ten sposób macie wymarzoną kreację i oszczędzacie nawet kilka tysięcy złotych.
  • Inną opcją jest znalezienie sukni w sieciówkach – idealnie sprawdzi się to przy ślubach boho oraz rustykalnych, gdzie kreacje Panny Młodej nie są tak okazałe, jak te balowe w stylu glamour. Pamiętajcie, że taką suknię z sieciówki będziecie mogły wykorzystać nie jeden raz przy innych okazjach.

Ja jestem zwolenniczką praktycznych rozwiązań, dlatego też w swoim życiu podczas zakupów kieruję się zasadą uniwersalności. Jednak kwestię stroju Pary Młodej zostawiam już Wam. To Wy ostatecznie podejmiecie decyzję o tym, ile tak naprawdę będzie kosztowała suknia oraz garnitur. Ja przedstawiam Wam możliwości, a Wy podejmujecie decyzje, czy z nich skorzystacie.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie, dla Was interesujący. Jeśli jesteście na etapie planowania ślubu i wesela i potrzebujecie pomocy profesjonalistki, to zapraszam do kontaktu – napiszcie do mnie poprzez formularz na stronie lub bezpośrednio na moim Facebook’u 🙂 Czekam także na Wasze telefony – razem zaplanujmy ślub i wesele Waszych marzeń!