Organizacja ŚlubuJak wziąć ślub homoseksualny w Niemczech?

Jak wziąć ślub homoseksualny w Niemczech?

Przez Redakcja

Jeśli planujesz ślub gejowski w Niemczech, być może zastanawiasz się, jak możesz wziąć legalny ślub. Niemieckie prawo zezwala na zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci, a kościół ewangelicki ma specjalne błogosławieństwo dla tego typu małżeństw. Kościół rzymskokatolicki musi się jednak czegoś nauczyć.

Niemieckie prawo zezwala na zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci

Niemiecki parlament przyjął ustawę legalizującą małżeństwa osób tej samej płci. To krok w ślady 14 innych krajów europejskich, a także kilku w obu Amerykach i Oceanii.

Pary tej samej płci w Niemczech będą mogły teraz wspólnie adoptować dzieci, jeśli się na to zdecydują. Te prawa są kamieniem milowym dla społeczności LGBT+. Jednak nadal nie są to pełne prawa małżeńskie.

Angela Merkel, konserwatywna liderka niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), była wcześniej przeciwna małżeństwom osób tej samej płci. Jednak nieoczekiwanie powiedziała, że ma nadzieję, iż kwestia ta zostanie poddana pod głosowanie w najbliższej przyszłości.

Ustawa przyjęta przez niemiecki parlament w zeszłym miesiącu została uznana za duży krok w kierunku umożliwienia parom tej samej płci zawierania małżeństw. Ustawa ta miała chronić społeczność LGBT+ przed dyskryminacją i miała wejść w życie przed końcem roku.

Po głosowaniu wielu aktywistów wyszło na ulice, aby świętować. ILGA-Europe, wiodąca grupa działająca na rzecz społeczności LGBT+ w Europie, uznała decyzję za przełomową.

Niemcy są bardziej chrześcijanami niż protestantami

Niemieckie kościoły miały w ostatnich latach trudny okres z małżeństwami osób tej samej płci. Jest mało prawdopodobne, że kwestia ta zostanie rozwiązana w najbliższym czasie. Jednak wciąż pozostaje w zawieszeniu i prawdopodobnie pojawi się ponownie podczas wiosennego spotkania biskupów.

Niemcy po zjednoczeniu stały się krajem zróżnicowanym religijnie. Prawie jedna trzecia ludności to chrześcijanie. Niektóre z najbardziej spornych wojen religijnych w przeszłości toczyły się właśnie w tym kraju.

W 2001 roku niemiecki rząd uchwalił prawo zezwalające na związki cywilne osób tej samej płci, znane również jako małżeństwa homo. Następnie w 2017 roku zalegalizowano śluby osób tej samej płci. W Niemczech Kościół katolicki i kościoły protestanckie pozostają największymi organizacjami religijnymi.

W rezultacie w kraju istnieje silny podział religijny. Podczas gdy większość ludzi to chrześcijanie, istnieje znaczna liczba osób, które są bezwyznaniowe. Nawet w Saksonii-Anhalt, regionie o stosunkowo wysokiej przynależności religijnej, większość stanowią osoby niereligijne.

Kościół ewangelicki udziela błogosławieństwa parom jednopłciowym

Niemcy to kraj o silnej tradycji katolickiej i protestanckiej. Główną federacją niemieckich kościołów protestanckich jest Kościół Ewangelicki. Jest on aktywny w integracji gejów, a wiele jego parafii oferuje pełne kościelne ceremonie małżeńskie. W niektórych przypadkach ceremonie te obejmują błogosławieństwa dla par tej samej płci.

Kościół katolicki w Niemczech jest bardziej liberalny niż w innych krajach. Wielu księży publicznie pobłogosławiło pary tej samej płci, mimo niedawnego orzeczenia Watykanu, które mówi, że Kościół nie może błogosławić takich związków.

Niektóre środowiska kościelne rozważają teraz, czy pobłogosławić takie związki. Na przykład Kościół Starokatolicki w Holandii zezwala na zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci, a Ewangelicki Kościół Waldensów we Włoszech oferuje błogosławieństwa dla gejów od 2010 roku.

Konferencja Episkopatu Niemiec, do której należą wszyscy katoliccy i protestanccy biskupi w tym kraju, była krytycznie nastawiona do błogosławieństw. Jednak jej wiceprzewodniczący, biskup Franz-Josef Bode, twierdzi, że nie jest to kwestia schizmy.

Rzymskokatoliccy biskupi mają się czego uczyć

Kościół katolicki stanął w obliczu ponownych wezwań do przyznania praw osobom LGBTQ. Kilku niemieckich biskupów przedstawiło pomysł specjalnego błogosławieństwa dla par homoseksualnych i rozwiedzionych. Niektórzy poparli błogosławieństwo liturgiczne, inni zaś ustawodawstwo dotyczące związków cywilnych.

W zeszłym roku niemiecka ustawa państwowa zalegalizowała równość małżeńską. Związek cywilny daje parom tej samej płci ochronę prawną, np. w zakresie dziedziczenia. Kościół katolicki podkreśla prawo dzieci żyjących z parami tej samej płci do opieki nad nimi. Kościół nie może jednak dać pierwszeństwa egoistycznym żądaniom dorosłych gejów.

Kościół próbuje pogodzić swoją strukturę władzy duchownej i rolę kobiet. Musiał też uporać się z dekadami nadużyć seksualnych ze strony księży. Wielu zwykłych katolików pragnie zmian.

Niemiecki kościół jest uważany za jeden z najbardziej liberalnych na świecie. Mimo to Kościół stracił setki tysięcy parafian. W ubiegłym roku ponad 272 000 katolików oficjalnie opuściło Kościół.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Oceń artykuł: Jak wziąć ślub homoseksualny w Niemczech?
Ilość ocen: 1 Średnia ocen: 5 na 5
Podobne Wpisy