Organizacja ŚlubuŚlub konkordatowy - co to?

Ślub konkordatowy – co to?

Przez Redakcja

Ślub konkordatowy to wyjątkowy i piękny rodzaj ślubu, który jest stosowany tylko we Włoszech. Jest to małżeństwo dwojga ludzi, którzy zostali zgłoszeni w banns for marriage i mają za sobą ceremonię cywilną. Istnieją pewne zasady i wskazówki dotyczące przeprowadzania tego typu ceremonii. Oto niektóre z nich.

Proces

Ślub konkordatowy nie jest dla osób o słabym sercu. Aby go zawrzeć, będziesz musiał wykonać trochę pracy. Najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że plany ślubne są już gotowe. Oczywiście, musisz też wziąć się w garść. W końcu masz zamiar poświęcić sporo czasu i wysiłku na strój pana młodego. Nie wspominając już o przyjęciu weselnym, wspomnianej wcześniej świcie i rodzinnych zwierzętach. Nic więc dziwnego, że przez cały czas będziesz mieć się na baczności. Na szczęście Twój lokalny wedding planner będzie służył pomocą. Między innymi, prawdopodobnie odbędziecie kilka hucznych uroczystości po ceremonii. A jeśli będziecie mieli szczęście, to może nawet zdążycie pójść do klubu.

Civil banns

Aby móc wziąć ślub cywilny w Concordat, para musi spełnić pewne wymagania. Para musi mieszkać w społeczności, która wyznaje tradycję religijną wymagającą zawarcia małżeństwa.

Aby móc wziąć ślub konkordatowy, przyszli małżonkowie muszą wcześniej skontaktować się z gminą, aby ustalić datę i dowiedzieć się, jakie wymogi prawne muszą spełnić. Jeżeli istnieją jakiekolwiek przeszkody prawne, takie jak istniejące wcześniej małżeństwo, narzeczeni muszą zostać o tym powiadomieni i otrzymać zaświadczenie o braku przeszkód.

Ogłoszenia ślubne to publiczne, prawne zawiadomienia o zamiarze zawarcia małżeństwa. Są one zazwyczaj odczytywane w lokalnym kościele. Pozostają one widoczne przez osiem dni.

Urzędnik stanu cywilnego w miejscu zamieszkania panny młodej musi załatwić bannery cywilne. Uzyska on następnie zaświadczenie o braku przeszkód, które należy przedłożyć proboszczowi parafii.

Wybór czytań z Biblii podczas ślubu

Jeśli bierzesz ślub, możesz chcieć włączyć Biblię do swojej ceremonii ślubnej. Czytania z Biblii są nie tylko częścią tradycji, ale mogą być duchowym akcentem w waszej plenerowej przestrzeni. Kościół przygotował listę czytań z Pisma Świętego, którą możesz rozważyć.

Choć pojedyncze czytanie nie jest zabronione, możesz być bardziej skłonny do włączenia kilku bardziej efektownych czytań z Biblii. Wybór czytań z Biblii podczas ślubu konkordatowego nie jest czymś, co należy traktować lekko. Dobrze jest zrobić trochę badań na ten temat.

Kościół posiada wybór czytań dla par, wśród których znajdują się niektóre z najbardziej popularnych czytań dla małżeństw. Jest też kilka innych opcji.

Odbywa się w gminie innej niż ta, w której opublikowano zapowiedzi

Jeśli planujecie zawrzeć związek w gminie innej niż wasza, najlepiej sprawdźcie stronę internetową lokalnego dostawcy usług ślubnych i prawnych. Szybkie przeszukanie sieci pozwoli wam znaleźć długą listę renomowanych miejsc, z których wiele oferuje bezpłatne lub tanie licencje na zawarcie związku małżeńskiego. Dostarczą ci również niezbędnych dokumentów, abyś mógł skorzystać z usług profesjonalnego urzędnika. Najważniejszym krokiem jest dostarczenie ważnego odpisu aktu urodzenia swojemu przyszłemu małżonkowi. Na szczęście proces ten jest łatwy, a rezultaty warte są zachodu. Po załatwieniu niezbędnych formalności oboje możecie zacząć planować idealną ceremonię.

Legalność

Ślub konkordatowy to rodzaj katolickiego małżeństwa religijnego, które daje jego uczestnikom prawa równoważne ze ślubem cywilnym. Jest to system małżeństw, który został opracowany w Polsce na mocy traktatu podpisanego między Watykanem a rządem polskim. W przypadku tego typu ślubu para może zawrzeć go przed księdzem lub szafarzem sekty. Ten rodzaj małżeństwa wymaga jednak pewnych dodatkowych formalności.

Przed zawarciem małżeństwa para musi przedstawić w USC ważny dowód osobisty i akt urodzenia. Muszą też stawić się osobiście z narzeczonym. W tym czasie USC ustali datę i ceremonię ich ślubu. Po zakończeniu tego procesu zostanie im wydany akt małżeństwa.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Oceń artykuł: Ślub konkordatowy – co to?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy