Jeśli marzycie o stworzeniu zaproszeń ślubnych, które zabiorą Was i Waszych gości w podróż do po stylu vintage, dobrze trafiliście. W tym tekście skoncentrujemy się na przedstawieniu charakterystyki tej konwencji.
Dlaczego vintage?
Styl vintage, to nie tylko „stare rzeczy”. To umiejętne i świadome czerpanie z kulturowego bogactwa. W kreowaniu zaproszeń odnosi się do symbolicznych elementów, które związane są z konkretnym historycznym okresem. Dodatkowo nigdy nie wychodzi z mody.
Czy wiedzieliście, że styl vintage jest niezwykle zróżnicowany? Przy tworzeniu zaproszeń możecie sięgnąć po rustykalny urok lat 30 i 40 XX wieku, francuskie art déco czy geometryczne retro, które cieszyło się ogromną popularnością w latach 50. XX wieku. Wszystkie one doskonale komponują się z estetyką vintage, a każdy wnosi coś wyjątkowego.
Aby zwrócić uwagę gości na Waszą kreatywność, możecie użyć różnych ekstrawaganckich elementów. Falbanki, sznurki, sztuczne kwiaty, piórka czy koronki – możliwości jest wiele. Zastanówcie się, jaka jest Wasza wizja takiego zaproszenia. Czy chcecie zachować naturalność i prostotę? A może trafiają do Was nieco bardziej mroczne motywy zaczerpnięte z epoki wiktoriańskiej?
Co powinno się znaleźć w zaproszeniu ślubnym?
Po wyborze kolorystyki i wzornictwa kart pora na kolejny etap: jak wypisać zaproszenie ślubne i jakie informacje zawrzeć w treści? Podstawowymi informacjami są te o imionach narzeczonych, gości, dacie i miejscu wydarzenia.
Treść zaproszenia powinna oddawać również charakter. Na przykład zaproszenia ślubne w stylu boho cechują się prostotą, a ich wzornictwo nawiązuje do motywów natury. Główna myśl powinna być napisania nieskomplikowanym czytelnym krojem pisma, które odzwierciedla beztroskę.
Styl rustykalny kojarzy się z prostotą i wiejskim życiem, więc pasują do niego ekologiczny papier i font stylizowany na odręczne pismo. Te i inne zaproszenia ślubne można znaleźć na stronie artMA.
A jeśli macie ochotę na odrobinę niekonwencjonalności, pobawcie się zawartością zaproszenia. Jeśli chcecie stworzyć unikalne pamiątki, do środka kartki załączcie ręcznie robione elementy. Idealnie sprawdzą się papierowe kwiaty, malutkie zakładki do książki oraz postarzane fotografie pary młodej lub rodzin z obydwu stron.
Współczesna estetyka również może nawiązywać do motywów minionych czasów – w bardzo subtelny sposób. Eksperymenty z materiałem kart, kolorystyką i stylem pisma mogą być dobrym pomysłem. Minimalistyczną klasykę można przełamać z dodatkami w postaci kolorowych infografik, brązową tonację papieru metalicznymi wykończeniami.
Ile kosztują zaproszenia ślubne?
Wiele czynników ma wpływ na finalny koszt. Cena zaproszenia może wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych za sztukę.
Projekt karty może być stworzony przez firmę lub wykreowany od zera na potrzeby klienta. W najlepszych przedsiębiorstwach można skorzystać z bezpłatnej opcji personalizacji, a graficy wykonują projekt na życzenie par bez dodatkowych opłat.
Wiele elementów tworzących zaproszenie ślubne podlega modyfikacji. Ceny za konkretne wykończenia czy dodatki nie są stałe. Często różnią się zależności od wybranego papieru, akcesoriów czy techniki wydruku. Zwróćcie uwagę, jakie elementy są dla Was najważniejsze.