O ślubie humanistycznym słów kilka

ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny to stosunkowo nowa forma zawarcia małżeństwa w Polsce. Jeden z pierwszych ślubów humanistycznych w Polsce odbyły się w 2007 roku i od tego czasu ta forma ceremonii staje się coraz popularniejsza. A czym dokładnie jest ślub humanistyczny, jak przebiega jego organizacja oraz czym się wyróżnia na tle ślubu cywilnego, kościelnego czy konkordatowego, o tym przeczytacie w dzisiejszym wpisie…

Należy zacząć od tego, iż w Polsce w przeciwieństwie do USA, Szwecji czy Norwegii, ślub humanistyczny nie posiada mocy prawnej. Tak samo jak ślub kościelny nie posiadał mocy prawnej dopóki nie wprowadzono konkordatu. Ślub humanistyczny jest więc formą ceremonii symbolicznej, ale zdecydowanie nie mniej ważnej dla Pary Młodej. Po zawarciu ślubu humanistycznego, Pary Młode zazwyczaj już tylko w obecności świadków idą do USC zalegalizować swój związek małżeński lub też organizują ślub humanistyczny, jeśli wcześnie tylko za świadkami zawarli związek małżeński w USC.

Ceremonia humanistyczna prowadzona jest przez celebranta, który od samego początku omawia z Parą Młodą szczegóły dotyczące ceremonii, jej przebiegu oraz wszystkich elementów, które się będą odbywać. 

Czym więc wyróżnia się ślub humanistyczny na tle innych ceremonii?

Po pierwsze unikatowością i niepowtarzalnością – Pary Młode same wybierają miejsce i styl ceremonii i nie są tutaj ograniczone w żaden sposób przez zgodę lub jej brak urzędnika lub księdza. Ślub humanistyczny może więc odbyć się w lesie, na plaży, na statku, w balonie lub innym dowolnym miejscu, do którego będą mogli dojechać goście i celebrant. Podobnie jest z ubiorem, czy dekoracjami – Para Młoda nie zawsze jest ubrana w białą suknię i garnitur, a dekoracje nie zawsze są standardowe. Dodatkowo ślub humanistyczny od innych ceremonii wyróżnia to, że możemy wpleść w scenariusz ceremonii pewne rytuały np. wspólne zapalanie świec lub inne elementy – jak odczytywanie fragmentów poezji, dowolna muzyka itd.

Po drugie spersonalizowaną przysięgą – podczas ślubu humanistycznego nie mamy sztywnej formuły do wypowiedzenie lub powtórzenia. Pary Młode bardzo często same piszą swoje przysięgi – troszkę jak na amerykańskich filmach, ale pamiętajmy, że u nich ten rodzaj ceremonii jest prawnie wiążący 🙂

Po trzecie możliwością zawarcia ślubu humanistycznego przez pary homoseksualne – podczas ślubu humanistycznego nikt nie patrzy na orientację seksualną Pary Młodej – ten rodzaj ceremonii jest więc świetną alternatywą dla par jednopłciowych, które marzą o czymś więcej niż zalegalizowaniu związku partnerskiego w USC.

To co należy jeszcze dodać to fakt, że ceremonia humanistyczna trwa zazwyczaj dłużej od ślubu cywilnego i nie jest to spowodowane tylko długością przysięgi małżeńskiej. Podczas ceremonii symbolicznej bardzo często celebrant snuje opowieść o Parze Młodej, o ich miłości, początkach związku, przytacza zabawną historię poznania się. Dodatkowo podczas samej ceremonii również i goście mogą zabrać głos i dodać kilka słów od siebie – to tylko podkreśla ten indywidualny charakter całej ceremonii, którego nigdy nie uda nam się osiągnąć podczas ślubu cywilnego.

ślub humanistyczny

Czy ślub humanistyczny jest dla wszystkich?

Tak, ale… Ale są pewne wyłączenie podobnie jak w przypadku ceremonii kościelnej i cywilnej. Nie może zawrzeć małżeństwa także humanistycznego:

  • osoba nie mająca ukończonych lat osiemnastu, chyba, że kobieta ukończyła 16 lat i za zgodą opiekunów prawnych i po zbadaniu okoliczności okaże się, że zawarcie małżeństwa będzie dobre dla założonej rodziny,
  • osoba ubezwłasnowolniona całkowicie,
  • osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym,
  • osoba pozostająca w związku małżeńskim,
  • osoba spokrewniana w linii prostej względem drugiej strony lub rodzeństwo, a także przysposabiający i przysposobiony.

To są wyłączenie, które znajdują się w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym i odnoszą się do każdego rodzaju ceremonii ślubnej.

Jeśli więc marzycie o ślubie innym niż wszystkie, chcecie aby wasza ceremonia była wyjątkowa i niepowtarzalna, to zachęcam Was do przemyślenia, czy aby ceremonia humanistyczna nie jest dla Was. Jeśli stwierdzicie, że to idealne rozwiązanie, to śmiało możecie zgłaszać się do mnie – wyczaruję Wam ślub jak z bajki lub bezpośrednio możecie poszukać celebranta, który Wam takiego ślubu udzieli 🙂

Wasza #CzarodziejkaWeddingPlannerka

ślub humanistyczny

Wszelkie prawa zastrzeżone © Weselne Czary Wedding Planner.
Jakiekolwiek kopiowanie, powielanie, cytowanie, przedruk całości lub fragmentów tekstu na blogach i stronach www zabronione, bez pisemnej zgody udzielonej przez firmę Agencja Ślubna Weselne Czary Adriana Ciupka. Tekst w całości należy do Adriany Ciupka, właściciela Agencji Ślubnej Weselne Czary.