Formalności – ślub cywilny i plenerowy

„Świadomy/Świadoma praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z … i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe” – tak dokładnie brzmi całe oświadczenie, które małżonkowie składają podczas ślubu cywilnego. W poniższym wpisie znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące tego, jakich formalności należy dopełnić w momencie, kiedy zdecydujecie się na ślub cywilny w USC oraz w plenerze. A więc zaczynajmy…

To właśnie ślub cywilny jest najprostszą i chyba najlepiej dostępną formą zawarcia małżeństwa w Polsce. Przysięgę, choć w tym przypadku oświadczenie o zawarciu związku małżeńskiego składa się w uroczystej formie przed urzędnikiem w USC lub w plenerze w obecności dwóch świadków.

Co prawda dla części osób cała forma i otoczka ślubu cywilnego nie jest tak spektakularna jak w przypadku ślubu kościelnego, nie mniej jednak bardzo duża część naszego społeczeństwa decyduje się właśnie na ten rodzaj ślubu. 

 

Jakich zatem formalności należy dopełnić, aby wziąć ślub cywilny w Polsce?

W przypadku ślubu cywilnego całą procedurę powinniście zacząć co najmniej miesiąc i jeden dzień przed planowaną datą ślubu. Oczywiście z reguły robi się to zdecydowanie wcześniej, jednak tyle właśnie potrzeba, aby dopełnić wszystkich formalności w przypadku ślubu dwóch osób, które posiadają polskie obywatelstwo. Jednak ten termin 31 dni jest bardzo ważny, ponieważ w większości przypadków jesteście w stanie załatwić wszystkie sprawy urzędowe podczas jednej wizyty 🙂

Dokumentami niezbędnymi do zawarcia ślubu cywilnego są:

 • W przypadku panny i kawalera:
  • Dowody osobiste przyszłych małżonków
  • Skrócone odpisy aktu urodzenia
 • Rozwodnicy muszą dostarczyć dowody osobiste, odpis aktu małżeństwa oraz wyrok sądu potwierdzający rozwód,
 • Wdowcy skompletować muszą dowody osobiste, skrócony odpis aktu urodzenia oraz odpis aktu zgonu małżonka.
 • Cudzoziemcowi do zawarcia ślubu cywilnego w Polsce niezbędne będą:
  • Paszport,
  • Akt urodzenia z tłumaczeniem na język polski,
  • Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego – takie zaświadczenie musi zostać wydane przez organ właściwy w kraju pochodzenia – najlepiej odpowiednik polskiego USC lub ambasadę.

Małżeństwo może zostać zawarte przez osoby pełnoletnie lub też przez małoletnią kobietę, które ukończyła 16 rok życia, jeśli sąd wyrazi na to zgodę.

Świadkami ceremonii cywilnej mogą być tylko i wyłącznie osoby pełnoletnie, które posiadają przy sobie dowody osobiste i mówią po polsku – w przypadku obcokrajowca w roli świadka, który nie zna polskiego, konieczna będzie obecność tłumacza przysięgłego.

Przy zawieraniu ślubu cywilnego nie obowiązuje rejonizacja – nie należycie do USC zgodnego z miejscem zameldowania, dlatego też ślub cywilny można wziąć w każdym jednym urzędzie w Polsce.

Ślub w plenerze

Od 2015 r. w Polsce istnieje możliwość organizowania ślubu cywilnego w plenerze. Jeśli decydujecie się na taką formę ceremonii, wówczas musicie pamiętać, aby wybrane przez Was miejsce było godne ceremonii cywilnej – cała ceremonia musi zachować uroczystą formę, a wybrane miejsce powinno być bezpieczne zarówno dla Was, waszych gości, jak i samego urzędnika udzielającego Wam ślubu.

 

 

Jak formalnie przebiega organizowanie ślubu cywilnego?

 1. Wybieracie się na wizytę do wybranego przez Was USC lub też do USC zgodnego z rejonizacją dla wybranego przez Was miejsca w plenerze, aby ustalić datę ślubu. Pamiętajcie, że w celu ustalenia daty musicie udać się do tego urzędu, w którym będzie udzielany Wam ślub. Pozostałe formalności możecie załatwić w każdym dowolnym USC w Polsce. 
 2. Po ustaleniu daty i skompletowaniu wskazanych na początku dokumentów, urzędnik przygotowuje zaświadczenie o tym, iż nie ma przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Taki dokument albo zostaje na miejscu w urzędzie, jeśli to tutaj będziecie brać ślub, lub też może zostać wysłany do innego urzędu, w którym odbędzie się ceremonia.
 3. Jeśli planujecie ślub w plenerze, to wówczas musicie złożyć w USC odpowiedni wniosek o dzielenie ślubu poza USC ze wskazaniem wybranej przez Was lokalizacji oraz uzasadnieniem, dlaczego chcecie zorganizować ceremonię poza urzędem. Jeśli Wasz wniosek zostanie zaopiniowany pozytywnie, wówczas musicie się liczyć z dodatkowymi kosztami rzędu 1000 zł za organizację ślubu poza USC.

W wyjątkowych przypadkach urzędnik może odmówić udzielenia ślubu w plenerze, jeśli stwierdzi, że miejsce jest niewystarczająco uroczyste lub uwłacza randze uroczystości państwowej.

Moim zdaniem jeśli zdecydujecie się na ogród przy sali weselnej, cichy zakątek parku lub plażę, na której rozstawicie krzesła dla gości i w uroczysty sposób wyeksponujecie godło państwowe, wówczas urzędnik powinien wydać pozytywną opinię i tym samym spełnicie swoje marzenia o ślubie w plenerze, na łonie natury.

Pamiętajcie też, że jeśli planujecie ślub w miejscu, w którym na co dzień nie organizuje się ślubów, to wówczas najpierw musicie uzyskać zgodę właściciela na to, aby na jego terenie taką ceremonię zorganizować.

 

Jak więc widzicie ceremonię cywilną w plenerze jest zdecydowanie łatwiej zorganizować, aniżeli ślub kościelny lub konkordatowy w plenerze, o czym przekonacie się czytając mój wpis na blogu, w którym opisuję procedury organizacji ślubu wyznaniowego – w tym także ślubu kościelnego w plenerze.

A jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości związane z planowaniem ślubu cywilnego oraz przyjęcia w plenerze, to czekam na Wasze wiadomości – moja skrzynka mailowa stoi przed Wami otworem – wystarcz, że klikniecie TUTAJ i wypełnicie formularz kontaktowy, a jak odpowiem Wam najszybciej jak to będzie możliwe.

 

#CzarodziejkaWeddingPlannerka

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Weselne Czary Wedding Planner.
Jakiekolwiek kopiowanie, powielanie, cytowanie, przedruk całości lub fragmentów tekstu na blogach i stronach www zabronione, bez pisemnej zgody udzielonej przez firmę Agencja Ślubna Weselne Czary Adriana Ciupka. Tekst w całości należy do Adriany Ciupka, właściciela Agencji Ślubnej Weselne Czary.