Wedding Planner czy Event Manager w obiekcie weselnym

Niejednokrotnie już spotkałam się z pytaniem, po co mi Wedding Planner, skoro obiekt weselny ma swojego managera, który zajmować się będzie nami (Parą Młodą i gośćmi) w trakcie przyjęcia weselnego. Takie też panuje przekonanie, że w obiekcie zadbają o Was jak należy. I owszem, w niektórych przypadkach muszę się z tym zgodzić, ale tylko w niektórych. Czy więc różni się rola Wedding Plannera od roli Event Managera w obiekcie weselnym?

Event manager w obiekcie weselnym

Mało który obiekt weselny posiada event managera – wedding plannera, czyli wykwalifikowaną osobę, która umie zarządzać tak dużymi imprezami jak śluby i wesela. W większości przypadków event managerem jest osoba odpowiedzialna za sprzedanie usług weselnych w danym obiekcie lub po prostu jest to ktoś z obsługi kelnerskiej – inaczej mówiąc kierownik zmiany – który tego dnia ma czuwać nad przebiegiem całej imprezy. Jednak tutaj pojawiają się pierwsze nieścisłości.

Event manager w obiekcie weselnym „zajmuje się” Parą Młodą tylko podczas przyjęcia weselnego i mówiąc tutaj „zajmuje się” mam na myśli, że do jego głównych obowiązków należy koordynowanie pracy kelnerów i obsługi, dbanie o porządek na sali oraz wydawanie o czasie posiłków. Tak więc nie jest to osoba, która od samego rana biega po obiekcie weselnym i koordynuje pracę wszystkich Waszych podwykonawców.

Event Manager nie zajmuje się obsługą gości i rozwiązywaniem ich problemów, jeśli takie się pojawią. Nie zajmuje się logistyką i transportem dla gości, ponieważ o to musi zadbać Para Młoda. Nie rozlicza się z pozostałymi podwykonawcami w ustalonym terminie. Nie dba o Wasz budżet i nie pomaga Wam podczas przygotowań – nie uczestniczy w wyborze fotografa, kamerzysty, florystki, fotobudki, transportu dla Pary Młodej i gości.

Generalnie event manager w obiekcie weselnym dba o to, aby tego dnia, podczas przyjęcia weselnego wszystko po stronie obsługi kelnerskiej przebiegało zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.

wedding planner - koordynator wesela

Z kolei ja jako Wasza Wedding Plannerka będę z Wami na każdym etapie przygotowań ślubu – będę spotkała się z Wami tak często jak będziecie tego potrzebowali. To wy określicie, w których etapach przygotowań będę z Wami, a które zorganizujecie sobie sami.  W takcie przygotowań będę pilnowała budżetu, terminowości załatwiania poszczególnych spraw, będę pilnowała ślubnych formalności i sprawdzała umowy pod kątek formalno-prawnym. Pojadę z Wami wybierać kreacje ślubne, jeśli sobie tego będziecie życzyć.

W dniu ślubu od samego rana będę z Wami, podczas przygotowań, sesji zdjęciowych i innych. Na obiekcie weselnym będę koordynowała pracę podwykonawców – zespołu, dekoratorki i florystki, fotografa oraz innych osób, których zatrudnicie do organizacji tego wspaniałego dnia. Zakres moich obowiązków będzie tak szeroki, jak sobie tego będziecie życzyć, a warunki mojej pracy zostaną ściśle określone w umowie.

Jak sami dobrze wiecie, przed ślubem jest milion spraw do załatwienia. Więc nawet jeśli nie korzystacie z usług Wedding Plannerki na etapie przygotowań do ślubu, to warto zastanowić się nad zatrudnieniem Konsultantki Ślubnej do tzw. koordynacji dnia ślubu. Uważam, że w tym dniu powinniście się cieszyć sobą, swoimi gośćmi i tą chwilą, która bardzo szybko mija. Nie warto angażować mamy, siostry czy świadkowej – to także wasi goście, na których zawsze możecie liczyć, ale w tym ważnym dniu pozwólcie im się bawić i korzystać z tej chwili razem z Wami.

 

Chciałabym podkreślić, że dla mnie praca event managera jest bardzo ważna i w żaden sposób jej nie neguję. Taka osoba na obiekcie weselnym idealnie współpracuje z Wedding Plannerem lub koordynatorem dnia ślubu. Jest więc to osoba, która uzupełnia mnie w pracy konsultantki ślubnej, a ja uzupełniam ją w obowiązkach event managera.

Klarowny podział obowiązków, który istnieje między Weddgin Plannerem, a event managerem w obiekcie weselnym pozwala w jeszcze lepszy sposób dograć wszystkie szczegóły tego ważnego dla Was dnia. Wspóracując z event managerem nie muszę się martwić, że kelnerzy będą zawalali swoją pracę, a posiłki wydawane będą nie o tych porach, co zaplanowaliśmy. Mam więc swoją „prawą rękę” na zapleczu gastronomicznym.

Jest wiele plusów pracy takich osób i zawsze cieszę się na współpracę z takimi osobami na obiektach weselnych, jednak jestem święcie przekonana, że Pary Młode nie powinny polegać tylko na event managerze w obiekcie weslenym podczas przyjęcia weselnego. Jeśli nie będziecie mieli koordynatora wesela, to warto wskazać jedną, konkretną  osobę, z którą powinieni kontaktować się event manager podczas przyjęcia weselnego. Najważniejszą rzeczą jest to, abyście to Wy jako Para Młoda nie byli osobami kontaktowaymi i abyście to NIEWy zajmowali się rozwiązywaniem podrzędnych problemów na Waszym ślubie i weselu.

 

#CzarodziejkaWeddingPlannerka

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Weselne Czary Wedding Planner.
Jakiekolwiek kopiowanie, powielanie, cytowanie, przedruk całości lub fragmentów tekstu na blogach i stronach www zabronione, bez pisemnej zgody udzielonej przez firmę Agencja Ślubna Weselne Czary Adriana Ciupka. Tekst w całości należy do Adriany Ciupka, właściciela Agencji Ślubnej Weselne Czary.