Ślub i wesele krok po kroku – planowanie

Planowanie ślubu i wesela krok po kroku

Masz już pierścionek zaręczynowy i nie wiesz co dalej? Oto pierwsza część poradnika stworzonego specjalnie dla ciebie. Opiszę w nim jak krok po kroku zorganizować ślub i wesele, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, a przy okazji abyście Wy jako przyszli małżonkowie nie zwariowali w gąszczu formalności, papierologii i ślubnych inspiracji.

Witam Was serdecznie w moim kolejnym wpisie – jest mi niezmiernie miło, że mogę Was gościć po raz kolejny. Jeśli jesteście tutaj pierwszy raz, to odsyłam Was do moich wcześniejszych wpisów na blogu 🙂 W dzisiejszym artykule chciałabym Wam przybliżyć jak wygląda organizacja ślubu i wesela krok po kroku, czyli co i kiedy powinniście załatwić, aby zorganizować wesele marzeń i przy tym nie zwariować. A więc zaczynamy ♥

Z założenia przyjmuje się, że ślub i wesele organizuje się 12-18 miesięcy od zaręczyn. Jednak znam takie pary, które trwały w narzeczeństwie długie, długie lata oraz takie, które postanowiły sformalizować swój związek w przeciągu pół roku, a nawet kilku dni od oświadczyn. Wszystko zależy od Waszej determinacji oraz czasu, który chcecie spędzić w narzeczeństwie – taki okres już nigdy więcej się nie powtórzy, a ślub i wesele jest raz w życiu, więc może warto dać sobie odrobinę więcej czasu niż kilka tygodni? Ale to już zostawiam Wam 🙂

Najpierw chciałabym Wam przedstawić pewne etapy planowania ślubu, bez których cała impreza się nie obejdzie. Dopiero później przejdę do tych stricte formalnych kwestii, które powinniście robić w względnej kolejności, aby się nie pogubić. Kolejność tą znajdziecie na listach poniżej.

Jeśli jesteś świeżo upieczoną narzeczoną lub po wielu latach narzeczeństwa postanowiliście sformalizować Wasz związek to pierwsze od czego powinnaś lub też z narzeczonym powinniście zacząć to INSPIRACJA. Warto poświęcić na to na przykład weekend, aby z lampką dobrego wina w ręku przeglądać strony internetowe, Instagrama lub Pinteresta w poszukiwaniu inspiracji. Ja sama jak zaczynałam pracę jako Wedding Planner, a nawet dużo wcześniej założyłam sobie właśnie Pinteresta, aby móc na bieżąco dodawać tam to, co mnie inspiruje i mi się podoba w kwestii szeroko pojętego ślubu i wesela. W poszukiwaniu inspiracji możecie także odwiedzić mojego Pinterest’a.

Weselne Czary Wedding Planner wizja ślubu

W momencie, kiedy tablice na Pintereście zaczną się wypełniać, a w Twojej lub Waszych głowach zacznie się kształtować wyobrażenie tego pięknego dnia, wówczas możecie przejść do drugiego kroku, jakim jest WIZJA ślubu i wesela. To tylko tak strasznie brzmi, jednak z rzeczywistości jest to nic innego, jak wypisanie rzeczowników i przymiotników związanych z wyobrażeniem dnia twojego ślubu i wesela. Można to zrobić w notatniku, kalendarzu lub po prostu na luźnej kartce, jednak warto zachować te zapiski, aby w trakcie planowania i organizowania ślubu móc wrócić do tego pierwszego wyobrażenia.

Weselne Czary Wedding Planner oszczędności

 

Ok, inspiracje zebrane, wizja określona, to teraz czas na podjęcie pierwszych decyzji. Niewątpliwie dla mnie najważniejszą rzeczą jest wybór DATY, ponieważ w wielu przypadkach jej wybór będzie determinował inne elementy planowania, jak wybór sali oraz głównych i kluczowych podwykonawców (tutaj głównie rzecz dotyczyć będzie dostępności terminów). Drugą najważniejszą decyzją, jaką należy podjąć na samym początku jeszcze przed formalnym rozpoczęciem planowania i organizowania ślubu jest BUDŻET. Musicie zastanowić się jak najszybciej nad jego wysokością oraz skąd tak naprawdę pozyskacie pieniądze na finansowanie ślubu i wesela (jeśli zakładamy, że nie macie wystarczających oszczędności). Nikt Wam nie każde rozplanowywać budżetu na tym etapie, jednak warto na samym początku wiedzieć jaką kwotą będziecie mogli operować przez cały okres planowania i w jakich pieniądzach chcecie się ostatecznie zmieścić. Na moim blogu możecie przeczytać post o tym, na czym można oszczędzać podczas organizacji ślubu i wesela oraz drugi o tym, na czy oszczędzać nie powinniście. 

 

Przy okazji budżetu możecie zastanowić się nad wstępną listą gości lub też orientacyjnie określić ile w ogóle osób chcecie zaprosić. To także ułatwi Wam poszukiwanie odpowiedniej sali na Wasze przyjęcie oraz pozwoli wstępnie oszacować jaka część budżetu zostanie przeznaczona na tzw. talerzyk.

W tym momencie macie już inspiracje, wizje, datę oraz wstępną wysokość budżetu. Dopiero teraz moim zdaniem możecie przejść do prawdziwego planowania i organizowania ślubu, czyli podejmowania wiążących dla Was decyzji, czyli organizacji ślubu i wesela marzeń. 

A już w najbliższym czasie ukaże się druga część tego artykułu, czyli organizacja ślubu i wesela krok po kroku – przygotuję dla Was specjalny mini planer ślubny, czyli harmonogram działań i terminarz, czyli plener miesięczny, aby ułatwić Wam samodzielne organizowanie Waszego ślubu marzeń. 

Jesteście na początku Waszych przygotowań? Zachęcam Was do skorzystania z mojego pakietu Kompleksowej organizacji ślubu i wesela. Jeśli natomiast jesteście już na finiszu i potrzebujecie kogoś, kto zepnie wszystko w całość to usługa Koordynacji dnia ślubu lub częściowej organizacji ślubu ( w wybranych przez Was elementach) będzie dla Was idealna.

♥ Zapraszam do kontaktu ♥

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Weselne Czary Wedding Planner.
Jakiekolwiek kopiowanie, powielanie, cytowanie, przedruk całości lub fragmentów tekstu na blogach i stronach www zabronione, bez pisemnej zgody udzielonej przez firmę Agencja Ślubna Weselne Czary Adriana Ciupka. Tekst w całości należy do Adriany Ciupka, właściciela Agencji Ślubnej Weselne Czary.